• Facebook - Grey Circle
  • Pinterest - Grey Circle
  • Instagram - Grey Circle

תייגו אותי - הסוד מאחורי התגיות

זה היה דווקא מאמר על שיטת ה- GTD שגרם לי לתהות לגבי הנעה לפעולה. לא במובן השיווקי של המונח, לא באופן שמניע אחרים. התמלאתי נחישות למצוא מנגנון פנימי שמניע את עצמנו.

מה גורם לנו לקום מהכיסא ולבצע משימה?

מה עוזר לנו לצאת מאיזור הנוחות ולהתחיל לעשות?

ב- GTD מדברים על תגיות; כאלה שעוזרות לנו למיין את הפעולות באופן פרקטי לחלוטין - משך הפעולה, מיקום שבה היא תתבצע, אנשים שנחוצים לביצוע, כלים שנחוצים לביצוע, ומיטיבי לכת ידברו גם על רמת האנרגיה הנחוצה עבור ההוצאה לפועל.

כל זה מתנגש לחלוטין עם תפיסות מילניאליות של העולם החדש, שטוענות שמה שמניע אותנו הוא החזון שלנו, כוח הרצון שלנו, או איך המשימה הזו מתיברת לנו ל- "פרפרים בבטן" ולתמונה הגדולה.

אז החלטתי לבדוק את העניין.

מה מניע לפעולה?

איזו "תגית" תעזור לי לבחור במשימה הזו ולא באחרות?

האם זו תגית פרקטית שקשורה בזמן? תגיד פונקציונלית שקשורה בפרויקט ספציפי? או תגית שקשורה בחזון הגדול?

זמן, מקום וכלים.

השבוע הראשון היה פשוט.

הזנתי את כל המשימות לתוך "אינבוקס" אחד והתחלתי לתייג: מתחת ל- 10 דקות, מתחת לשעה, מעל שעה. בית, סטודיו, מטבח. עם הזוג. באמצעות מחשב, בטלפון הנייד. כל משימה קיבלה תג או שניים.

וזה היה קל!

יש לי 4 שעות לעבודה בסטודיו היום? יופי!

שיבצתי את המשימות כאילו היו פיסות של לגו; לפי דחיפות ומשך זמן. הכל היה ברור ונעים, לא הרגשתי עומס או הצפה. קל.

מה שכן, חסרה לי ההפרדה בין הפרויקטים, כשכל המשימות הופיעו באינבוקס אחד; אמנם קל היה לאמוד את כמות המשימות ולבחור מתוכן, אבל היתה תחושה של בלאגן בעיניים.

פר פרויקט.

לכן, בשבוע השני עברתי למחברת. הזזתי את עץ המשימות מהאפליקציה אל הבולט ג'ורנל, כשהפעם החלוקה העיקרית היא לפי פרויקט.

בהתחלה זו היתה התגית היחידה.

תוך כדי תהליך הבנתי שחסרות לי התגיות מהשבוע הקודם; הן ממש עזרו בבחירת המשימות מתוך הרשימה! אז בתוך החלוקה לפרויקטים התווספו להן תגיות של זמן, מקום וכיוב'.

השילוב בין מחברת לאפליקציה הוכח שוב כיעיל. הדף עוזר לעשות סדר בעיניים. הכל נמצא עליו, אנחנו רואות את התמונה הגדולה. מה גם שכיף (בחיי שכיף) לסמן שם את הוי או למחוק שם שורות, הצליל עצמו של העט על הדף ברגע ביצוע המשימה - זה צליל של הצלחה אמיתית! "קחחחחחחחק' - מחקתי. צ'ק!

חלק מכן בטוח יסכימו איתי; הרבה יותר קל "לזרוק" את כל המחשבות והמשימות על דף. ומתוכן, לקטוף את אלה שנכונות לנו לאותו השבוע, ולשבץ אותן במסודר בלוח הזמנים. יכול להיות שזו קצת עבודה כפולה, גם במחברת, גם באפליקציה. אבל בפועל זו עבודה לגמרי שונה - זה לעשות מארי קונדו למשימות; לשפוך אותן על הדף, לבדוק מה מצית בנו אושר, ולסדר את המשימות הנבחרות על המדף.

החזון הגדול.

שתי תגיות בלבד נבדקו בשבוע האחרון:

"עונה לחזון" או "לא עונה לחזון".

לא צפיתי את הגילויים המרעישים שהגיעו מהניסוי הזה!

יש הרבה מאוד משימות ביומיום שלא קשורות בכלל לחזון הגדול. קניות מזון, שיחה עם חברת הביטוח, שיטוט מהיר ברשתות החברתיות.

וגם אלה שכן קשורות לעשייה היומיומית שלנו לא תמיד מהדהדות את החזון הגדול. הן מהדהדות מציאות נוכחית, את הדרך שלנו אל החזון, לעתים את הצורך שלנו בהכנסה זמינה והאחריות שלנו אל כלכלת הבית (או… איך הזוג כינה את זה? משימות של "אמא צריכה נעליים חדשות"). ישנן משימות שעונות על החזון שלנו, אלו שכל צעד בתוכן חשוב, אלה שיקדמו אותנו קדימה, אלה שיגרמו לנו להתקרב למציאות הפנטסטית שאותה אנחנו רוצות. אבל הן לא בהכרח מניעות לפעולה.

החזון חשוב לשלב שלפני התגיות; במיון המשימות, כשאנחנו בוחרות על מה אנחנו עובדות השבוע, מה סדרי העדיפויות שלנו, כמה זמן אנחנו מקדישות ליום-יום, כמה נפח תופסת העבודה השוטפת מול העבודה על החזון, על העתיד? כשמדובר בתגית שמניעה לפעולה, החזון אינו מספיק. הנעה לפעולה היא לא אבסטרקטית, היא מעשית. כדי לנוע אנחנו צריכות את המפרט הטכני של החזון. זה אולי הדבר שהכי קשה לעשות. קל לנו לפרק משימה פשוטה כמו "לקנות מצרכים" או "לעצב כרטיס ביקור". הרבה יותר קשה לפרק משימה מורכבת כמו "לכתוב ספר" או "לפתח מוצר".

יצאתי מניסוי האושר הזה עם כמה מסקנות ברורות: 1. הזמן הוא שלי לפעול בו, והוא מניע אדיר לפעולה. 2. סדר הוא חשוב, והוא לכשעצמו מניע לפעולה. 3. החזון אינו מספיק, כדי לנוע לפעולה עלינו לייצר מיפרט-חזון.

נדמה לי שיש לי פה חומר למחשבה על ניסוי האושר הבא? מה אתן אומרות? זמן לייצר מפרט חזון?

שלכן,

אושרה


מעודכנת, תמיד!

רוצות לקבל עדכונים לדוא"ל?

הי :) שמי אושרה פחימה-שמש ואני חוקרת ומעצבת תודעה!

מה זה אומר?

לו חייתי ביוון העתיקה כנראה שהיו מכנים אותי "הוגת דעות".
אני מעבדת חוויות ובוחנת אותן מנקודת מבט רחבה ומקיפה, וכותבת עליהם כאן - במרחב הוירטואלי שלי. אני מתייחסת לכל התנסות כמחקר, ומבצעת מחקרים שכאלה בתחומים שונים ומגוונים: ניהול אנרגיה ומשאבים, הרגלים, תרבות הפנאי, אושר ואימהות. 

בת 39, גרה בכרכור, נשואה לעמרי ואמא של טליה-לב; גורה מהממת בת 17 חודשים. עוסקת במיתוג עסקי ואישי, ומלווה נשים ואנשים בתהליכי פיתוח מותג ורעיון והקמת קהילה. 

מה הם החלקים המרכיבים את האושר שלנו? 
את שביעות הרצון, את רגעי השמחה? ואיך ניהול עצמי נכון יכול להוביל ליותר רגעים כאלה? זוהי שאלת המחקר שלי, ואני מתרגשת לחלוק אותה כאן עמכן. 

 

שמחה להכיר אתכן :)

רוצה לשתות איתי קפה בכל בוקר?

הצטרפי לקהילת הפייסבוק שלי :)

ינואר 2021

שנה חדשה - חוזרת לפעילות :)